Козин-село,центр Козинської сільської Ради,Радивилівського району.До сільської ради належать села:Гранівка,Дубини,Савчуки.Розташоване село на рівнинній місцевості правобережжя річки Пляшівка,яка впадає в річку Стир,за 34 км. від районного центру,80 км. від обласного центру,до найближчої залізничної станції Рудня-Почаївська Львівської залізниці-6 кілометрів.Населення становить 1800чоловік.
За народними переказами з навколишньої місцевості,що була багата лісовими угіддями,на водопій до річки виходили стада кіз.З цього і пішла назва нашого села.Цю назву селу дали чумаки,які перевозили різний крам.
Перша згадка про наше село в документах датується 17липня 1488 року.
Жителі села Козин і прилеглих хуторів Савчуки,Дубини,Гранівка були кріпаками панів Козинських,Фірлеїв(17ст.),Тарнавських(18ст.).Переважна більшість населення відробляла на ланах,маєтках поміщиків,а частина займалась випаленням цегли,вапна,ковальською справою,торгівлею.
Село стало містечком біля 1508 року.
Кріпосне селянство піднімалося на боротьбу проти гнобителів.Під час визвольної війни українського народу проти панського гніту 1648-1654 років населення села Козин влилося в загони Богдана Хмельницького,що йшли на битву з поляками під Берестечком.Загін Івана Богуна зруйнував в селі Фірлеїв,замок.Після поразки під Берестечком майже всі місцеві жителі відійшли з загонами козаків на схід.Над населенням,яке залишилося,була вчинена розправа загоном Вишщневецького.В живих залишилося чотири родини.
З розвитком капіталістичних відносин в Козині виникають підприємства харчової і легкої промисловості В 1851 році в маєтку графа М.Тарнавського була побудована гуральня.
Після реформи 1861року безземельні селяни стали орендаторами у поміщика Тарнавського,частина селян займалась лісовими промислами.В селі відбувається розшарування селянства.Виникає незначна частина сільських багатіїв,а переважна більшість селян були бідняками(70%).
В 1865 році в Козині нараховувалось 166 дворів.З проведенням земельної реформи с.Козин з 1866року стає волосним центром Дубнівського повіту Волинської губернії.В цьому ж році було відкрито в Козині однокласне училище і трьохкласну земську школу.Викладання в них велосся російською мовою.
В роки першої світової війни на території села велись воєнні дії між російською і австро-угорською армією.Більшість населення Козина і навколишніх сіл евакувались в східні губернії Росії.
Після Великої Жовтневої соціалістичної революції в 1918році село внаслідок зрадницької політики Центральної Ради було окуповане німцями,які нешадно грабували мирне населення.В роки громадянської війни населення Козина і навколишніх сіл піднімалося на боротьбу.В 1919році відбулося повстання в Козинській гміні під керівництвом С.Троцького.Революційно настроєне населення організовувалось в загони,які вели боротьбу за встановлення радянської влади.Перший загін був створенийІ.Дубинецьким.
Після громадянської війни село Козин перебуває під владою панської Польщі.В 1920році виникають перші комуністичні і комсомольські осередки.У вересні 1939року село Козин було визволено Червоною Армією.Створюються органи Радянської влади,першими активістами якої були Г.І.Костюк,Г.Гуцман.
В грудні 1939року Козин став районним центром Рівненської області.
24 червня 1941року Козин було окуповано фашистськими загарбниками.Частина населення евакуювались в східні райони країни.За роки війни було зруйнована половина житлових будинків,знищений книжковий фонд бібліотеки,закрита школа.Фашистами розстріляно біля села Гранівка 1000чоловік єврейського населення,вивезено на каторгу в Німеччину понад 200чоловік.
19 березня 1944року Козин було визволено.Багато односельчан не повернулося з фронту,всього 101 чоловік по Козинській сільській раді,зокрема по Козину-48 чоловік.
В1941949р.в Козині була створена сільськогосподарська артіль ім.Андреева.В1951р.відбулося укрупнення колгоспів сіл Гранівка,Дубини,Савчуки в єдину артіль"Ленінський шлях".
Великі перетворення відбулися в селі наприкінці 20-початку 21століття.В селі функціонують школа-колегіум,дитячий садочок"Сонечко",лікарська амбулаторія,дві аптеки,школа мистецтв,бібліотека,підприємство "Козинагропромтехніка",автошкола,ветлікарня,підприємства торгівлі-кафе"Мрія",магазини"Світлана".Мешканці села відвідують Свято-Покровську церкву Київського патріархату і церкву Володимирської ікони Московського патріархату.
Сільськогосподарські землі орендують "РадивилівАгро" і "Дубенський край".На базі садочка діє перукарня,пральня,швейна майстерня,реабілітаційний центр.
14 листопада 2011 в бібліотеці с.Козин було урочисто відкрито бібліоінтернет.
В Козині працює приймальня депутата обласної Ради,директора ТзОВ"АФ Трипілля" Ващука О.В.